Центр Історичні матеріали Походження назви села

Походження назви села

Існує кілька гіпотез і думок серед істориків щодо походження назви села. Краєзнавці та старожили Красилівки твердять, що колись в давнину мешканці поселення займались виготовленням різноманітних фарб та фарбуванням різних речей, а, звідси, назва села [30, с. 6]. Певна доля правди в цьому є. Справді, в давні часи місцеві жителі займались виготовленням фарб та барвників для надання відтінків домовиробленому верхньому одягу. Однак. назва села все ж не від цього.
В давні часи в наших далеких предків існували особові назви світського характеру. Наприклад: Красомир, Красомисл, Краснослав, Красногост та інші. Від них походили імена усіченої форми, такі як Крас, Краско, Красій, Красич, Краснота, Красята і, звичайно, Красило. Від останньої особової назви і походила, на думку М. Миронюка, назва поселення Красилів [27, с. 5]. Згодом воно трансформувалось у назву Красилівка. Особова назва Крас, Краско тощо означає “красний”, тобто “гарний”.
Однак, враховуючи те, що поселення Красилів було засноване в другій половині XVI ст., коли серед шляхтичів уже здавна побутували і спадкові прізвища, то, напевно, назва містечка Красилів походила від прізвища засновника. Ним міг бути пан Красило або Красний [30, с. 6]. Але це було не його справжнє прізвище, а, можливо, псевдонім, якого він вибрав собі, щоб привабливіше виглядати в очах своїх підданих. Однак, існує ще й іеша думка про те, що назва села походить не від прізвища пана, а від прізвища купця, заможного торговця Красила, який заснував у першій половині XVI ст. майстерню для виготовлення барвників і був дуже відомий у всій окрузі завдяки її справній діяльності. І це призвело до того, що у жителів сусідніх сіл і містечок село стало ототожнюватись із назвою купця Красила. А оскільки ще не була розвинена внутрішня торгівля через систему ринків і базарів, то жителі інших сіл їхали безпосередньо до Красила для придбання фарб [27, с. 3]. І тому на запитання: “Куди їдеш”, відповідали: “До Красила в село”. Згодом через трансформацію і об’єднання слів “Красило” і “село” пішла назва Красилівка.
Й. Карпів наводить ще декілька гіпотез походження назви села. Красилівки. За однією з них, могло бути так, що воно започатковане в урочищі Красилів, назва якого перейшла на йменування села. Відповідно до іншої, назва села походить від річки Краса, яка тепер не існує. Колись вона була лівою притокою р. Ворона. А назва р. Краса утворилась від того, що пообік її берегів милували око квітучі луки і луги. На цьому місці поселились згодом люди [28, с. 4].
Також слід зауважити, що назва села частково виходить із часу його заснування. У науковій літературі вважається, що населені пункти з прикметником “красний” на означення “красивий”, “гарний” виникли саме у XIV–XV ст., тобто тоді, коли в історичних джерелах вперше згадується і с. Красилівка.